Minerály
Minerály jsou anorganické látky, které jsou stejně jako vitamíny nezbytné pro správnou funkci lidského organismu. Tyto látky si tělo nedokáže samo vyrobit, proto je musí přijímat z potravy.
Jsou důležité zejména pro tvorbu kostí a zubů. Mimo jiné se také podílejí na mnoha biochemických reakcích v těle. Jejich význam pro lidské tělo můžeme také spatřovat ve vstřebávání vitamínů, které jsou ještě důležitější než minerály.
Nedostatky minerálů se mohou projevovat různými způsoby, mezi které patří například oslabená imunita, vypadávání a špatná kvalita vlasů, únava, křeče, bolesti hlavy či bušení srdce. Důsledky těchto nedostatků jsou horší, jelikož se mohou vytvářet onemocnění, která nejsou vůbec příjemná. Mezi tyto onemocnění můžeme zařadit například osteoporózu, poruchy imunitního systému, srdeční poruchy či chudokrevnost neboli anémii.
Nejprodávanější
Tři formy vysoce vstřebatelných forem hořčíku (bisglycinát, citrát, malát) v prášku s příchutí ananasu. Obsahuje i kyselinu listovou a vitamíny B6 a B12.
Vitamin C se zinkem a vitamínem D3 v mega dávce 2000 IU jsou ideální SUPER kombinace pro podporu imunity a při boji proti virózám. Doporučujeme i při Covidu a v prevenci proti...
Obsahuje 140 mg citrátu draselného a 97 mg hořčíku v organické formě malátu hořečnatého. Hořčík se v těle účastní nespočtu reakcí. Malát hořčíku je organická a dobře...
Co se ve společnosti nejvíce podceňuje? Jsou to organické minerály. Křemelina má jedinečnou vlastnost na sebe vázat odpadní látky jak ze střeva, tak z našeho krevního oběhu a...
Pro posílení přirozené imunity (vysoký obsah vitamínu C) a zevně při kožních potížích. Doplněk stravy.
Minerály můžeme rozdělit do dvou kategorií:
Minerály (makroprvky) - tělo potřebuje vetší množství těchto látek
- sodík (Na) - Je důležitý pro tvorbu červených krvinek a pro správné trávení. Také se společně s draslíkem podílí na hospodaření s vodou a o správné pH krve. Vyskytuje se zejména v ochucovadlech (významný zdroj: kuchyňská sůl) a v konzervačních látkách ve zpracovaných potravinách. Tento minerál může při jeho zvýšeném příjmu naše tělo i ohrozit. To se projevuje například hypertenzí (vysoký krevní tlak). Nedostatek se může projevit například zvýšenou únavou, kterou často provází výrazné snížení krevního tlaku. Dále bolestí hlavy, bušením srdce či svalovou únavou.
- draslík (K) - Je základním minerálem vyskytujícím se ve všech buňkách našeho těla. Podílí se na správné funkci nervosvalového systému, zejména regulaci srdečního tepu a tlaku a ovlivňuje činnost svalů. Je důležitý pro tvorbu mnoha enzymů a také se podílí na regulaci vody v tkáních a buňkách. Nalezneme ho v ovoci jako jsou banány, papája, mango a avokádo, dále ho nalezneme ve sladkých bramborách či žampionech. Dlouhodobý nedostatek se může projevovat svalovou slabostí, bolestmi a ztuhlostí svalů, křečemi či bušením srdce.
- hořčík (Mg) - Jeden z nejdůležitějších minerálů. Důležitý pro podporu vstřebávání a metabolizaci dalších minerálů (sodík, draslík, fosfor, vápník). Také je velice důležitý při správné funkci svalových kontrakcí, zejména při regulaci srdečního rytmu. Vyskytuje se v luštěninách, rybách, listové zelenině či jablkách. Jeho nedostatek se projevuje například svalovými křečemi, únavou, špatným spánkem či podrážděností.
- vápník (Ca) - Minerál, který se v našem těle vyskytuje nejvíce. Je důležitý při stavbě kostí a zubů. Také se podílí na nervosvalové vzrušivosti, regulaci činnosti srdce, kontrakci svaloviny či se účastní procesu srážení krve. Nalezneme ho v různých semínkách (převážně konopná, chia či sezamová), listových a brukvovitých zeleninách (květák, brokolice či růžičková kapusta), luštěninách (čočka nebo fazole) nebo v sójových bobech. Nedostatek se může projevovat lámavostí nehtů, bolestí svalů či kostí, zvýšenou kazivostí zubů či vysokým krevním tlakem.
Dále síra (S), fosfor (P) a chlor (Cl).
Stopové prvky (mikroprvky) - tělo potřebuje jen malé množství těchto látek
- železo (Fe) - Mikronutrien, který je součástí hemoglobinu (červeného krevního barviva) řídícího pohyb kyslíku krevním řečištěm. Je klíčovým prvkem dalších proteinů, hlavně enzymů, jenž pomáhají procesu trávení. Je obsaženo v potravinách jako je hrášek, sušené meruňky, luštěniny (fazole a čočka), rozinky či listová zelenina. K lepšímu vstřebávání železa napomáhá zvýšený příjem vitamínu C. Nedostatek železa se nejčastěji projevuje anémií, lidově řečeno chudokrevností. Dále slabostí, bušením srdce, únavou či bledostí sliznic a kůže. Dlouhodobý nedostatek se projevuje sníženou imunitou.
- zinek (Zn) - Jedná se o prvek, který se v našem těle vyskytuje ve stopovém množství, nicméně je důležitý pro naše zdraví. Chrání imunitní systém, přispívá k ochraně zraku a pomáhá v boji proti různým nemocem. Dokonce u mužů podporuje sexuální apetit. Výskyt zinku můžeme spatřovat v potravinách jako jsou luštěniny, semínka či oříšky. Dokonce se vyskytuje i v čokoládě. Jeho nedostatek se u dětí a dospělých trochu liší. U dětí se nedostatek projevuje například zpomaleným růstem. U dospělých je často spatřováno padání vlasů, kožní problémy, únava, zlomeniny či poruchy imunity.
- jód (I) - Jedná se o velice důležitý prvek. Je to zásadní prvek pro buněčný metabolismu. Dále je velice důležitý pro správný vývoj lidského organismu. Tvoří základní součást hormonů, jenž jsou vylučovány štítnou žlázou - důležité pro vývoj pohybové soustavy a mozku (rané fáze vývoje). Jód můžeme nalézt například v mořských řasách, zejména v kombu, wakame a nori. V případě toho, že Vám řasy příliš nelichotí sáhněte po jodizované kuchyňské soli. Nedostatek tohoto prvku se nejčastěji u dospělých projevuje strumou ("vole"), což je nenádorové zvětšení štítné žlázy. Kromě tohoto se může nedostatek projevit například suchou a šupinatou kůží, váhovými výkyvy či zhoršenou činností mozku. U dětí se nedostatek může projevit pomalým růstem.
- selen (Se) - Antioxidant chránící tělo před poškozením volnými radikály. Je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Velkou roli hraje v předcházení řady závažných onemocnění jako je například nádorové bujení, cirhóza jater, mozková příhoda, ateroskleróze či artritidě. Abychom předešli nedostatku selenu v těle, který je zejména ve vyšším věku, měli bychom sáhnou po potravinách jako jsou celozrnné těstoviny, tofu, ořechy či houby shiitake. Nedostatek selenu se může projevovat únavou, stařeckými skvrnami, jaterní cirhózou či funkcí štítné žlázy. U mladších lidí, u kterých je nedostatek velmi vzácný, se může projevit reprodukčními poruchami.
Dále mangan (Mn), fluor (F), chrom (Cr) a měď (Cu).