Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Zimní bylinkový ráj: Umění pěstování bylinek v domácích podmínkách

Bylinky jsou nejen chutné a aromatické, ale také přinášejí kus přírody přímo do vašeho domova, i když venku panuje chladné počasí. Toto zimní zahradničení vám umožní pokračovat v pěstování a sklizni čerstvých bylinek i během mrazivých měsíců. Navíc, péče o bylinky v zimě může být skvělý způsob relaxace, která vás spojuje s přírodou, i když je venku šedivo a chladno. Pěstování bylinek v zimě může být výzvou, ale s našimi tipy to určitě hravě zvládnete.

Vyberte správné bylinky

Než se pustíte do samotného pěstování, je potřeba si ujasnit nejen to, které bylinky byste chtěli pěstovat, ale také které z nich ustojí podmínky, jenž na ně čekají. Některé bylinky jsou opravdoví bojovníci a podmínky panující v zimě snášejí zkrátka lépe než jiné. Mezi ty, které dobře snáší nižší teploty a méně světla, patří například pažitka, petržel, tymián nebo majoránka. Tyto bylinky jsou jako stvořené pro pěstování v interiéru, když venku vládne mráz a sníh.

Najděte pro ně ideální místo

Klíčem k úspěšnému zimnímu pěstování bylinek je samozřejmě světlo. Umístěte je proto na místo, kde se dočkají slunečních paprsků v dostatečné míře – ideální je parapet okna, které je orientováno na jih nebo na východ. Dávejte však pozor, aby nebyly umístěny příliš blízko radiátorů nebo v průvanu. Sluneční paprsky bylinkám sice prospívají, ale teplo sálající z radiátorů rozhodně ne.

Ale co když sluníčko v zimě spíš lenoší a vaše bylinky tak trochu trpí nedostatkem světla? Žádný strach, moderní doba nám přináší skvělé řešení v podobě rostlinných LED svítidel. Tyto lampy dokáží nahradit sluneční světlo a vašim bylinkám dodají potřebnou energii pro růst.

Dopřejte jim správnou péči

Zalévání

Když přijde zima, vaše bylinky si trochu poleví v pitném režimu. Nemusíte je zalévat tak často, jako když venku vládne letní horko. Řiďte se podle půdy – pokud je na dotek suchá, je čas na malou zálivku. Ale pozor, s vodou to nepřehánějte! Příliš mokrá půda může způsobit, že kořeny vašich bylinek začnou hnít, a to by byla škoda. Zkrátka méně někdy znamená více. Vaše bylinky vám dají najevo, když budou mít žízeň. A pamatujte, že každá bylinka je trochu jiná, takže zatímco jedna bude potřebovat častější zálivku, jiná se obejde s menším množstvím vody. Uvidíte, že postupem času se naučíte rozpoznávat potřeby svých zelených společníků.

Hnojení

V zimních měsících vaše bylinky zvolní svůj růst, takže není třeba je hnojit tak často, jako byste to dělali v jarních nebo letních měsících. Stačí, když jim dopřejete trochu hnojiva speciálně určeného pro bylinky zhruba jednou za měsíc. Tímto způsobem jim dodáte potřebné živiny, aniž byste je přehnojili.

Je to trochu jako s vodou – i u hnojení platí, že méně může být více. Vyhýbejte se nadměrnému hnojení, protože to může bylinkám spíše uškodit.

Teplota

Většině bylinkám prospívají teploty někde mezi 15 a 21°C. Je to taková jejich komfortní zóna, kde se cítí nejlépe a mohou krásně růst. Takže když vybíráte místo, kde budou vaše bylinky trávit zimní měsíce, vyhledejte takové, které jim nabídne právě tuhle ideální teplotu.

Dávejte pozor, aby se vaše bylinky nenacházely v místech, kde teplota klesá pod 10°C. Mrazivé podmínky jim totiž nesvědčí a mohou způsobit, že se stanou křehkými a méně odolnými.

Nepodceňte údržbu

Věnujte svým bylinkám trochu lásky a péče, a ony se vám odvděčí. Pravidelné odstraňování starých nebo usychajících listů je klíčové pro udržení vašich rostlin v dobré kondici. Tímto jednoduchým zásahem nejenže pomáháte udržet bylinky zdravé, ale také podporujete jejich další růst.

A když přijde čas na sklizeň, pamatujte na zlaté pravidlo: stříhejte nad listovým uzlem. Takto podpoříte růst nových výhonků a vaše bylinky budou hustší a bujnější. Tento jednoduchý trik zaručí, že vám rostlinky poskytnou více čerstvých lístků pro vaše kulinářské výtvory.

Aklimatizace

Pěstovali jste do teď bylinky venku a chystáte se je přesunout do vnitřních prostor, nebo je naopak plánujete po zimě přestěhovat ven? Pak je důležité bylinky postupně aklimatizovat na nové podmínky. Náhlá změna prostředí může rostliny šokovat a zpomalit tak jejich růst.

 


199,- 149,-
128,- 436,-

 

Máte-li tedy chuť na trochu zeleně a čerstvých chutí i během dlouhých zimních večerů, nebojte se pustit do pěstování bylinek. Nejenže oživí vaši kuchyň či obývák, ale také vám dodají inspiraci pro vaření. A co víc, uvidíte, jak vám péče o tyto zelené kamarády zpříjemní dlouhé zimní dny a možná vám i trochu zlepší náladu, když venku není zrovna ideální počasí.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.