Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

5 tipů, jak zmenšit naši uhlíkovou stopu

Uhlíková stopa, a s ní související klimatické změny, je dnes jedním z nejvíce diskutovaných témat. Přestože zástupy odborníků bijí na poplach, stále si část veřejnosti myslí, že jde pouze o nafouknutou mediální bublinu. “Kdyby to bylo tak vážné, už bychom to přece dávno viděli.” Problém je, že až bude dopad našeho jednání vidět na první pohled, bude již pozdě. Velice rychle se blížíme k překročení hranice, kdy už nebude možné situaci zvrátit. Jsme první generací, která pocítí dopady klimatických změn a poslední, která má šanci s tím něco udělat. 

Co to je uhlíková stopa

Uhlíková stopa je ukazatelem vlivu člověka na životní prostředí. Měří emise nejen oxidu uhličitého, ale i dalších skleníkových plynů, jako je oxid dusný či metan. 

Oxid uhličitý sám o sobě není problém. Je dokonce nezbytnou složkou životního prostředí. V atmosféře byl přítomen odjakživa. Problémem je, že v důsledku antropogenních vlivů jsou jeho emise enormní a jeho zvyšující se koncentrace narušuje uhlíkový cyklus. Narušení cyklu uhlíku a dalších plynů vede ke klimatickým změnám projevujících se mimo jiné globálním oteplováním. 

A jak můžeme ke zmírnění uhlíkové stopy přispět?

Pokud chceme naši planetu a život na ni zachránit, je nezbytně nutné snížit emise skleníkových plynů. To však neznamená, že se budeme muset vrátit zpátky do jeskyní. Úplně postačí pár jednoduchých návyků. Pojďme se na ně společně podívat.

Recyklujte

Při výrobě je do ovzduší vypouštěno obrovské množství skleníkových plynů. Zkusme se tedy pokusit ji alespoň trochu omezit. A nemusíte se vzdávat ničeho z vašich oblíbených věcí. Úplně stačí kupovat si například oblečení z druhé ruky, případně od certifikovaných výrobců zaměřených na ekologickou výrobu textilií nebo používat recyklovaný papír. 

Šetřte energii a vodu

Při výběru žárovek a dalších elektrických zařízeních koukejte, zda jsou ekologicky účinné. Nenechávejte zbytečně svítit světla, pokud zrovna nejste v dané místnosti. To samé platí o elektrických zařízeních, zejména pokud je používáte jen jednou za čas. V zimním období trápí mnoho domácností únik tepla. Tomu se dá zabránit například použitím izolační fólie

Stejně tak se dá šetřit vodou. Že byste neměli nechat vodu téct zbytečně, například během toho, co si čistíte zuby, to asi nikoho nepřekvapí. Ale znáte třeba perlátory, snižující průtok vody v kohoutcích, úsporné sprchové hlavice nebo spořiče vody do WC

Třiďte odpad

O třídění odpadu už jsme pro vás jeden článek nachystali. Pokud si nejste jisti, jak správně třídit, mrkněte zde. Třídění odpadu umožňuje opětovné využití vyhozeného materiálu, a tak ulehčuje životnímu prostředí od negativních vlivů získávání nových surovin

Omezte dopravu autem

Přestat používat auta jakožto dopravní prostředek je nereálné. Ale pokud si občas do práce místo autem vyjedete třeba na kole, prokážete dobrý skutek nejen životnímu prostředí, ale také vašemu tělu. Případně můžete využít MHD či vlakové dopravy. Ve velkých městech to může být mnohdy nejen ekologičtější, ale také rychlejší způsob dopravy. Nemluvě o ušetřených nervech při hledání parkovacího místa.

I na stravě záleží

Také při přepravě potravin se do atmosféry dostává velké množství skleníkových plynů. Snažte se tedy jíst převážně lokální a sezónní potraviny. Nekupujte zbytečně větší množství potravin, než spotřebujete a vyvarujte se výrobkům s palmovým olejem. Kvůli produkci palmového oleje dochází k masivnímu vypalování deštných pralesů. Ty jsou největší zásobárnou uhlíku na Zemi, a jejich vypalováním se tak uvolňuje do atmosféry enormní množství oxidu uhličitého. Kromě toho mizí přirozené prostředí mnoha živočichů a některé druhy jsou tak na pokraji vymření.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.