Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Jak na jarní úklid ekologicky

Jaro je tady a s ním přichází období jarního úklidu. Je to skvělá příležitost nejen pro očistu vašeho domova, ale také vaší duše. Nejen, že platí “dělání, dělání, všechen smutek zahání”, ale v čistém a uklizeném prostředí se cítíme daleko lépe a jsme mnohem produktivnější. Pojďme se podívat, jak jít na úklid takříkajíc od lesa a být u něho nejen efektivní, ale také šetrní jak k sobě, tak k naší planetě. 

Pár tipů pro každý úklid

Vytvořte si systém

Nepřeskakujte chaoticky napříč domem od jedné věci ke druhé, ale postupujte systematicky. Můžete začít například od nejvzdálenější místnosti a postupovat pěkně místnost po místnosti. V rámci jednotlivých místností začínejte vždy od horních ploch ke spodním. Podlahy nechejte nakonec. Nechcete přece vycídit podlahu a pak si ji zaneřádit nečistotami ze stolků a poliček. 

Pryč se zbytečnostmi

Nahromadili jste během roku spoustu věcí, které jste ale poprvé a naposledy viděli při vybalování nákupní tašky? Ve skříni máte hromadu oblečení, které jste naposledy oblékly před deseti lety? Teď je ten správný čas se jich zbavit. Věci nevyhazujte, ale posuňte je dál. Jistě je spousta lidí, kteří pro ně najdou uplatnění. Kromě odlehčení vaší domácnosti tak uděláte ještě dobrý skutek. 

 

Pojďme na to ekologicky

Proč ekologický úklid

Dnešní trh nabízí nepřeberné množství všelijakých čistících přípravků. Spousta z nich však obsahuje látky, jako jsou ropné deriváty a další škodliviny. Ty se skrz kůži a dýchací cesty dostávají do našeho těla a škodí našemu zdraví. Způsobují alergické reakce, dráždí naši pokožku a způsobují množství dalších zdravotních komplikací.

Navíc jsou takové prostředky nešetrné k životnímu prostředí. V záchodové míse, kam je po dokončení úklidu spláchneme, jejich cesta nekončí. Čističky vod zdaleka nezvládnou odbourat veškerou chemii, která se v nich vyskytuje, a ta pak putuje do přírody, kde ohrožuje mnohé živé organismy a prostřednictvím potravního řetězce se dostává zpět do našich těl. 

Ekologické čistící prostředky 

Naštěstí dnes na trhu existuje množství ekologických čistících přípravků, které si co do účinnosti nezadají s těmi konvenčními, ale zároveň jsou šetrné jak k životnímu prostředí, tak k našemu zdraví a peněžence. Jsou tak perfektní alternativou ke klasickým čistícím prostředkům, běžně dostupných v drogeriích. Najdete zde přípravky pro každý kout vaší domácnosti. Od univerzálních čističů na povrchy, přes přípravky na praní, až po WC čističe.

.
.
.

Jak na domácí čistící prostředky, aneb triky našich babiček

Chtěli jste se zrovna pustit do úklidu, ale z tekutého písku jste ztěží vymačkali poslední kapku a čistič na okna je dočista vyschlý? Nevadí, většinu čistících prostředků jste schopni připravit si sami doma ze surovin, které najdete v každé kuchyni.

Smícháte-li vodu s obyčejným octem v poměru 1:1, získáte univerzální čistidlo, vhodné jak na nejrůznější povrchy v domácnosti, tak i na mytí oken. Octový zápach sice nemusí být každému příjemný, netrvá však dlouho, a dá se zmírnit například přidáním esenciálních olejů do směsi. 

Obdobné účinky jako octová voda má také jedlá soda. Smícháte-li ji s citronovou šťávou, dostanete skvělého pomocníka v boji proti nečistotám a přírodní bělidlo. Jedlá soda také pohlcuje nepříjemné pachy a poslouží skvěle při čištění čalounění a koberců. Stačí na ně sodu nasypat, nechat chvilku působit a následně pořádně vysát. Citron si zase poradí s vodním kamenem. 

Už zase se vám ucpal odpad? Stačí 2 lžíce sody a ocet. Sodu nasypejte do výlevky a pomalu přilévejte ocet. Myslete na to, že jedlá soda bude při kontaktu s octem pěnit a buďte proto opatrní.

Jedlá soda je zkrátka univerzální pomocník. Zajímá vás, kde všude ji můžete ve vaší domácnosti využít? Pak neváhejte navštívit náš článek "Jedlá soda: Nepostradatelný pomocník v každé domácnosti".

Olivový olej zase zabrání usazování a zasychání vody na nerezových spotřebičích. Stejně tak ho můžete v kombinaci s citronovou šťávou použít k ošetření dřeva. Funguje jako přírodní leštěnka. Obdobným způsobem lze použít také kokosový olej.

.
.
.

 

Nejlépe se vám bude pracovat, pokud si uděláte pohodlí. Vezměte si na sebe proto pohodlné oblečení, pusťte si oblíbenou muziku a hurá na to!

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.