Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Jak vyzrát na pigmentové skvrny přírodní cestou

Pigmentové skvrny jsou obvykle spojovány se stárnutím. Stáří však není jediné období života, kdy nás dokáží pigmentové skvrny potrápit. Často se objevují také při hormonálních změnách, například během těhotenství, či menopauzy. Nejčastěji se objevují na obličeji, ramenou, zádech a na rukách. Existuje způsob, jak se jich účinně zbavit? Pojďme se na to podívat v následujícím článku.

Co jsou pigmentové skvrny a jak vznikají

Pigmentové skvrny vznikají v důsledku nerovnoměrného rozložení pigmentu v pokožce. Toto nerovnoměrné rozložení se projevuje vznikem tmavších fleků na pokožce. Vznikají jednak v důsledku hormonálních změn, ale také v důsledku špatné péče o pleť, jako je nedostatečné čištění pleti, nebo nedostatečná ochrana proti UV záření. Zejména UV záření je, co se pigmentových skrvn týká, jedním z největších nepřátel. Tělo se totiž snaží nadměrnému záření bránin zvýšenou tvorbou melaninu. Právě melanin stojí za vznikem pigmentových skvrn. Dalším původcem vzniku pigmentových skvrn může být hojení pokožky například po akné, lupénce či po kousnutí hmyzem,  nebo užívání některých léků.

Jak bojovat s pigmentovými skvrnami

Pozor na slunce

Jak už jsme si řekli, ke vzniku pigmentových skvrn přispívá špatná ochrana pleti před UV zářením. Nelze předcházet všem příčinám vzniku pigmentových skvrn, ale právě nadměrnému UV záření ano. Měli byste proto ochraně proti UV záření věnovat zvýšenou pozornost, a to nejen v létě. O tom, jak na to se dočtete v tomto článku..

Udržujte pleť čistou

Pravidelné čištění je v péči o pleť alfou a omegou, a to nejen, když je řeč o pigmentových skvrnách. Potýkáte-li se s pigmentovými skvrnami, poslouží vám nejlépe hydrofilní olej, ideálně bez přidaných éterických olejů. Tyto oleje vaši pleť nejen vyčistí, ale perfektně ji zbaví také make-upu, a to i v oblasti očí. Na dočištění pleti pak zvolte pleťovou vodu třeba s výtažky z citrusů. Zejména citron je skvělým pomocníkem v boji proti pigmentovým skvrnám. Citronovou šťávu můžete také nanášet lokálně přímo na skvrny. Díky kyselině citronové začnou skvrny blednout.

 

Boj s pigmentovými skvrnami po domácku

Opět platí, že nepotřebujete utrácet tisíce za drahé kosmetické přípravky. Příroda je mocná čarodějka a nadělila nám spoustu skvělých pomocníků v boji s pigmentovými skvrnami. Většinu z nich najdete běžně ve vaší domácnosti.

 

Stejné účinky, jako kyselina citronová, má také kyselina octová. Stačí smíchat jedna ku jedné jablečný ocet s vodou a nanést na postižená místa. Octovou vodu můžete nanášet opakovaně, dokud nedosáhnete kýženého výsledku.

 

Aloe vera se osvědčilo v boji proti kdejakým neduhům, a ani v boji proti pigmentovým skvrnám vás nezklame. Opět stačí gel z aloe vera jednoduše nanášet na postižená místa. Aloin, obsažený v dužině, se postará o zesvětlení pigmentových skvrn.

 

Zesvětlovací účinky má také červená cibule nebo třeba extrakt ze zeleného čaje či sóji.

 

Myslete však na to, že na některé z uvedených látek může být vaše pleť citlivější a než se do likvidace pigmentových skvrn pustíte ve velkém, ověřte si, jak na ně konkrétně vaše pleť reaguje.

Nezapomínejte na důležité vitamíny a minerály

Boj proti pigmentovým skvrnám podpořte také přísunem vhodných minerálů a vitamínů.

 

Jedním z nejdůležitějších je vitamín C. Má antioxidační účinky a redukuje tvorbu melaninu. Je proto vhodné dbát na jeho dostatečný přísun. Snažte se do svého jídelníčku zařadit dostatek ovoce a zeleniny v syrovém stavu, případně přísun vitamínu C podpořte vhodnými doplňky stravy.

 

Stejně důležitý, jako vitamín C jsou také vitamíny E a B12.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.