Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Jak bojovat s podzimní únavou

S podzimem a zkracujícími se dny přichází i známá podzimní únava, která dokáže někdy pěkně potrápit. Potřebujete zvládat řadu povinností, ale místo toho byste nejraději nevylezli z postele, jak je den dlouhý. Je to i váš případ? V tomto článku vám přinášíme rady, jak s touto podzimní únavou bojovat. Nebojte, není to nic složitého.

Dbejte na správnou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů

Z vitamínů a minerálů se na boji proti únavě nejvíce podílejí vitamíny B a C, hořčík a železo. Kromě snižování únavy a vyčerpání mají tyto látky v lidském organismu i spoustu dalších důležitých funkcích. Jejich příjem se dá zvýšit konzumací těch správných potravin. Zapomínat byste neměli na dostatečné množství ovoce a zeleniny. Někdy však nemusí správná strava stačit. V tu chvíli přicházejí na pomoc doplňky stravy, díky kterým doplníte všechny důležité vitamíny a minerály snadno a během chvilky.

Není to pouze o dostatečném příjmu vitamínů a minerálů. Strava by měla být lehká a vyvážená. Vyhněte se fast foodům a ostatním těžkým pokrmům a nepřejídejte se. Místo toho se raději zaměřte na to, abyste jedli častěji a pravidelně. Ideální je dodržovat koncept tří hlavních jídel denně, které proložíte lehkými svačinami. Strava by měla obsahovat dostatek bílkovin, které jsou přítomny hlavně v masu a mléčných výrobcích, komplexní sacharidy i zdravé tuky. Ke snížení únavy vám nepomohou ani cigarety a alkohol.

Dodržujte pitný režim

Ruku v ruce se stravou jde i pitný režim. A je důležitější, než byste si možná mysleli. Nedostatek tekutin vede k dehydrataci, která se mimo jiné projevuje právě úbytkem energie a únavou. K jejich doplnění je vhodná obyčejná voda, kterou si klidně můžete ochutit třeba citronem a kouskem máty. Získáte tak chutný, zdravý a osvěžující nápoj. Naopak vyhnout byste se měli slazeným limonádám a naprosto nevhodná je také káva a alkohol. Ne, že byste se měli vyhýbat kávě, jenom při jejím pití myslete na to, že káva dehydratuje, a proto každý šálek kávy doplňte sklenicí vody.

Pravidelně se hýbejte a dopřejte si čerstvý vzduch

Obzvláště, pokud máte sedavé zaměstnání, kde musíte celý den přemýšlet, můžete chodit domu velice psychicky vyčerpaní. Tato psychická vyčerpanost vede k celkové únavě. Lze ji však porazit. Mnoho studií již prokázalo, že pravidelný pohyb vede k významnému zvýšení energie a snižuje pocit únavy. Nic se nevyrovná pohybu na čerstvém vzduchu. Takový pohyb je balzámem jak na tělo, tak na duši. Navíc dostanete do plic čerstvý vzduch, který je pro poražení pocitu únavy neméně důležitý. Pamatujte však, že nic se nemá přehánět. Ani přetěžování organismu nadměrným pohybem není zdraví prospěšné.

Jak již bylo řečeno, i čerstvý vzduch dělá divy. Pokud tedy máte možnost trávit čas venku, využijte ho. Pokud ne, dbejte alespoň na pravidelné větrání. V místnosti s těžkým vydýchaným vzduchem se budete cítit daleko více unavení a bez energie.

Spěte dostatečně, ale nepřehánějte to

Důležitou roli hraje také spánek. Že se budete cítit unavení, pokud ho nebudete mít dostatek, to asi nikoho nepřekvapí. Ale věděli jste, že unavení a bez energie se budete cítit i tehdy, pokud budete mít spánku naopak nadbytek? Ten s sebou navíc přináší i další psychické potíže, jako jsou výkyvy nálad a deprese. Konkrétní délka spánku je individuální, obecně se však doporučuje spát 7 - 9 hodin denně, a to nepřetržitým kvalitním spánkem. Pokud máte s kvalitou spánku problém, můžete opět vyzkoušet některý z doplňků stravy pro lepší spánek a snadnější usínání

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.