Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Zero waste Vánoce a Nový rok: Jak slavit svátky bez zbytečného odpadu

Vánoce a Nový rok jsou synonymem pro radost, setkání s rodinou a přáteli, ale také pro značné množství odpadu. Abychom ochránili naši planetu, je důležité přemýšlet o tom, jak můžeme svátky slavit ekologičtěji. Zero Waste filozofie nabízí cestu, jak prožít Vánoce a oslavy Nového roku s minimálním dopadem na životní prostředí a přitom si je maximálně užít.

Výzdoba bez odpadu

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního stromečku? O ten se v žádném případě nemusíte ochuzovat. Jenom na jeho výběr jdete tak zvaně „od lesa“ – ekologicky a šetrně k přírodě. V první řadě si pojďme říct, že nejhorší stromek, který si můžete na Vánoce pořídit, je ten umělý. Při jeho výrobě dochází k enormní zátěži životního prostředí, těžko jej recyklovat a navíc může uvolňovat i látky, které škodí našemu zdraví. Nemluvě o tom, že kouzlo a vůni pravého vánočního stromečku zkrátka nic nenahradí. Ovšem koupě řezaného vánočního stromečku, který po Vánocích hodíte do popelnice, také není dobrou alternativou. Nejen, že je to bezohledné vůči přírodě, ale i takové stromky mohou mít negativní dopad na naše zdraví díky použitým pesticidům. Pořiďte si místo toho stromek v květináči, který po Vánocích vysadíte v lese nebo na zahrádce. Pokud se o něj navíc budete dobře starat, vydrží s vámi stromek léta.

Není to ale pouze o stromečku, i ostatní vánoční výzdoba často vytváří zbytečný odpad. Místo kupování nových dekorací každý rok, zvažte využití přírodních materiálů, jako jsou větvičky, šišky, sušené ovoce nebo doma vyrobené ozdoby z recyklovaných materiálů. Přírodní výzdoba nejenže vypadá překrásně, ale po svátcích ji lze kompostovat.

Dárky s ohledem na životní prostředí

Přemýšlejte ekologicky i při výběru dárků. Upřednostněte zážitky před materiálními dárky. Darujte třeba vstupenky do divadla, na koncert nebo třeba wellness pobyt. Pokud dáváte přednost hmatatelným dárkům, vybírejte ty udržitelně vyrobené, nebo vytvořte vlastní, ručně vyrobené dárky. Představivosti se meze nekladou. Pokud si na výrobu vlastních dárků netroufáte, mrkněte na naši nabídků dárků pro muže, ženy i děti.

Také balení dárků může být šetrné k přírodě – používejte recyklovatelný papír, látkové obaly, nebo znovu využijte staré balicí materiály.

Nepřehánějte to s nákupy

Při přípravě svátečního stolu se snažte minimalizovat potravinový odpad. Jasně, jsou Vánoce, obchody zavřené, a tak to většinu z nás láká k tomu nakoupit vše, co v obchodě vidíme, a pro jistotu ještě něco navíc. A po Vánocích polovinu z toho zase vyhazujeme. Jde to ale i jinak! Plánujte jídla dopředu a kupujte pouze to, co opravdu potřebujete. Ušetříte tak nejen přírodu, ale také vaši peněženku.

Při nakupování se snažte dávat přednost lokálním výrobcům a zemědělcům, kteří praktikují udržitelné zemědělství.

Nakupujte v bezobalových obchodech

A kam že na nákup vyrazit? No přeci do bezobalového obchodu! Díky jejich velké oblibě v posledních letech se rozšiřuje i nabídka těchto obchodů. Budete překvapeni, co vše se zde dá sehnat. Na nákup vyrazte s vlastní plátěnou taškou a textilními sáčky na pečivo, ovoce, zeleninu, oříšky a další drobnosti.

Recyklace a kompostování

Přestože se snažíte o zero waste Vánoce, pravděpodobně se nevyhnete tomu, že vytvoříte určité množství odpadu. Důležité je proto vědět, jak správně třídit a recyklovat. Papír, sklo, kovy a některé plasty mohou být recyklovány, zatímco organický odpad lze kompostovat. Pro lepší výsledek kompostování můžete vyzkoušet BIO urychlovače kompostování.

149,- 235,-
139,- 449,-

 

Vánoce jsou také skvělou příležitostí k osvětě vašich blízkých o důležitosti ochrany životního prostředí. Sdílejte s nimi své tipy a triky na zero waste svátky a inspirujte je k menšímu zatěžování naší planety.

 

Zajímá vás, jak ekologicky zabalit dárky, jak správně třídit odpad nebo jak na ekologický, ale efektivní úklid? Pak neváhejte navštívit i zbytek našeho blogu, kde najdete odpovědi na tyto, i další otázky.

 

Tak hurá do víru vánočních příprav a ať jsou šťastné a veselé!

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.