Cena produktů s příznakem AKCE platí pouze do vyprodání skladové zásoby.

Menstruační kalíšek: Kompletní průvodce pro začátečnice

Zvažujete přechod na ekologičtější alternativy během menstruace? Menstruační kalíšek by mohl být odpovědí, o které jste už možná slyšeli, ale dosud jste se pro něj nerozhodli. V tomto článku vám představíme vše, co potřebujete vědět o menstruačních kalíšcích, od výběru té správné velikosti až po jejich správné používání, abyste si menstruaci užívali s maximálním pohodlím. 

Menstruační kalíšek: Co to je?

Menstruační kalíšek nabízí ekologicky šetrnou alternativu k běžným menstruačním produktům. Během menstruace se zavádí do pochvy, podobně jako klasický tampon, kde účinně sbírá menstruační krev. 

Menstruační kalíšek je navržen s ohledem na pohodlí a bezpečnost. Je vyroben z lékařského silikonu, a tak se hravě přizpůsobí tvaru vašeho těla, díky čemuž poskytuje nejen maximální pohodlí, ale také ochranu před protečením. Kromě toho přináší i řadu dalších výhod jak pro vás, tak pro naše životní prostředí.

Proč přejít na menstruační kalíšek?

Výhody menstruačních kalíšků jsou nesporné a existuje jich celá řada. Těmi, které vás jistě osloví nejvíce, je jejich minimální dopad na životní prostředí, úspora vaší kapsy, pohodlí při jejich nošení a v neposlední řadě bezpečné a snadné použití.

Ekologický dopad

Jednorázové menstruační produkty, jako jsou klasické vložky a tompony, představují pro životní prostředí obrovskou a zbytečnou zátěž. Menstruační kalíšek je na místo toho opakovaně použitelný a při správném zacházení vám vydrží i několik let. Tím minimalizuje odpad z jednorázových hygienických produktů.

Finanční úspora

Skutečnost, že vám může menstruační kalíšek sloužit i řadu let s sebou přináší výhody nejen pro životní prostředí, ale také pro vaši peněženku. Schválně si zkuste spočítat, kolik vás stojí roční spotřeba jednorázových pomůcek. Nemluvě o situacích, kdy na vás vaše dny přijdou a vy zjistíte, že už vám doma nezbyla jediná vložka nebo tampon. 

Zdraví

Naše zdraví by mělo být na prvním místě. Lékařský silikon, ze kterého je menstruační kalíšek vyroben, je bezpečný a snižuje riziko syndromu toxického šoku, který hrozí při používání tradičních tamponů.

Pohodlí

Po správném zavedení menstruační kalíšek nebudete cítit. Můžete ho nosit až několik hodin bez nutnosti výměny a užívat si tak všechny vaše oblíbené aktivity zcela bez omezení.

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jsou dostupné obvykle ve dvou velikostech, označovaných podobně jako oblečení. Výběr správné velikosti závisí na vašich individuálních potřebách, jako je tělesná stavba, zda jste po porodu a intenzita vaší menstruace. Nezbytné je, aby kalíšek byl pohodlný a neomezoval vás ve vašich aktivitách.

Jak menstruační kalíšek používat?

Možná už jste o menstruačním kalíšku přemýšleli, ale máte strach, že si s ním nebudete vědět rady. Nebojte, jeho používání není nic složitého. Nejdřív ze všeho váš nový menstruační kalíšek před prvním použitím sterilizujte. Sterilizace se může provádět tradičním způsobem vařením ve vodě po dobu pěti minut. Na trhu jsou dostupné také speciální nádobky určené pro sterilizaci v mikrovlnné troubě nebo různé typy čistících tablet, které čištění usnadňují a pomáhají udržet kalíšek v bezchybném stavu po dlouhou dobu.

Zavádění kalíšku je jednoduché a podobá se aplikaci klasického tamponu. Existují různé techniky skládání kalíšku, například do tvaru písmen C, S nebo E, které usnadňují jeho aplikaci. Kalíšek zavádějte v pohodlné poloze, například ve sprše nebo v mírném podřepu. Menstruační kalíšek nemusíte zavádět příliš hluboko. Pokud je zavádění nepříjemné nebo bolestivé, lze použít lubrikační gel. Po zavedení by se kalíšek měl sám rozvinout. Pokud se tak nestane, je vhodné jemně pohnout s jeho koncem směrem dolů, aby se vytvořil potřebný podtlak a zabezpečila tak jeho správná funkce. Je důležité pracovat s kalíškem, dokud neucítíte, že je na svém místě. Jak ale poznáte, že je kalíšek správně zaveden? Neměli byste ho vůbec cítit. Pokud ze začátku kalíšku zcela nedůvěřujete,  použijte intimní vložku, dokud si nebudete jistá, že nedochází k únikům.

Vyjmutí kalíšku je stejně tak snadné, jako jeho zavedení. Stačí zatáhnout za konec kalíšku, takzvanou štopečku, nahmatat prsty jeho spodní část a jejím zmáčknutím narušit vytvořený podtlak. Pak menstruační kalíšek snadno vytáhnete.

Menstruační kalíšek nikdy nenoste déle, než 12 hodin v kuse.

Jak o menstruační kalíšek správně pečovat

Během menstruačního cyklu je důležité kalíšek pravidelně čistit použitím vody a speciálního gelu pro intimní hygienu. Po skončení menstruace nezapomeňte kalíšek důkladně vyčistit, sterilizovat a uschovat pro další použití.

.
.
.

 

Menstruační kalíšek je skvělou volbou pro vaše dny. Pokud vám však nesedí, nezoufejte. Na trhu najdete řadu dalších ekologických alternativ, které mohou učinit vaši menstruaci pohodlnější a přitom jsou šetrné k životnímu prostředí.

 

Zdroj: Biooo.cz

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.